Koksartroza
Koksartroza je degenerativna promena na zglobu kuka. Promene se prvo dešavaju na zglobnoj hrskavici a zatim se uočavaju promene na zglobnoj čauri i na okrajcima kostiju.
Tačan uzrok ove vrste reume je nepoznat ali određena stanja pospešuju nastanak artroze. To su kongenitalna displazija ili subluksacija kuka, Pertesova bolest, poremećaj metabolizma, endokrini uzroci, mikro i makro traume, opterećenje kuka, razlika u dužini nogu, klimatski faktori itd.
Glavni simptomi su jutarnja ukočenost i bol u preponi koji može da se širi prednjom stranom buta do kolena. Tokom vremena zbog bola se smanjuje obim pokreta – nastaju fleksiono addukcione kontrakture, slabi glutealna muskulatura. Kasnije može doći do skraćenja noge zbog pomeranja i deformacije glave butne kosti, promena na hrskavici, protruzije acetabuluma itd.
Lečenje:
Pored medikamentozne terapije i infiltracije krvne plazme i hijalurona, fizikalna terapija i kineziterapija imaju važnu ulogu u lečenju i rehabilitaciji. Od fizikalnih agenasa se primenju:
- Termoterapija- parafin, parafango, IR lampe
- KTD
- TECAR
- Magnetoterapija
- Elektroterapija – Galvanska struja, Dijadinamična struja, TENS, Interferentna struja
- Hidroterapija i hidrokineziterapija
Zadaci kineziterapije su povećanje obima pokreta, povećanje snage mišića – pre svega glutealne muskulature, poboljšanje cirkulacije, smanjenje bola… Ako je neophodno, pacijentima se daje štap radi rasterećenja zgloba kuka, odnosno radi olakšanog kretanja.
Krajnje i trajno rešenje ovog problema je hiruška intervencija – ugradnja veštačkog kuka. Da bi oporavak bio bolji, poželjno je uraditi preoperativnu kineziterapijsku pripremu a postoperativno primeniti odgovarajuće rehabilitacione postupke, koje bi trebalo individualno prilagoditi svakom pacijentu.